Türkiye’nin Yeterince Takdir Etmediği Spor Başarıları

Spor

Türkiye, geçtiğimiz yıllarda çeşitli spor müsabakalarında dünya çapında başarılar gösterdi. Ancak futbol, Türk halkının spora olan ilgisinin büyük bir yüzdesini kapladığı için, ne yazık ki milli başarılarımız ulusal anlamda yeterince ilgi görmedi. İşte Türkiye’nin yeterince takdir edilmeyen uluslararası spor başarıları…

5. 2017 Dünya Masa Tenisi 10.su: Melek Hu

2007 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduğundan beri Türk vatandaşlığına geçerek uluslararası spor müsabakalarında Türkiye bayrağını temsil etmeyi seçen Çin asıllı masa tenisi oyuncumuz Melek Hu, 2017 yılında gerçekleşen Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda 10. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak milli futbol takımımız son yıllarda böyle başarılar elde edememesine rağmen Melek Hu’dan daha fazla ilgi görmeye devam ediyor.

4. Satranç A Milli Takımı 2017 Dünya 5.si

Dünyanın en ünlü akıl sporu kabul edilen satrançta, A Milli takımımız 2017 yılında Dünya Satranç Şampiyonası’nda 5. olarak Türk bayrağını gururlandırdı.

3. Semih Saygıner

Semih Saygıner birden fazla kez kazandığı bilardo dünya kupasıyla birçok Türk vatandaşı tarafından tanınmaktadır. Ancak Semih Saygıner’in 2017 yılında elde ettiği Dünya Bilardo ikinciliğinin gerek medya, gerek de devlet kanalları tarafından yeterince takdir edilmediğini gördük.

2.Ayşe Begüm Onbaşı: 2016 Dünya Jimnastik Şampiyonu

Ayşe Begüm Onbaşı 2016 yılında katıldığı Dünya Jimnastik Şampiyonası’nda Türkiye’yi tek başına temsil ederek 15-17 yaş kategorisinde dünya birincisi oldu. Diğer ülkelerin en az 5 temsilcisi varken, Onbaşı tek başına yarıştığı turnuvada birinci olarak özel bir tebriği hak etti.

2018 Dünya Paralimpik Yüzme Olimpiyat Şampiyonu: Sümeyye Boyacı

Sümeyye Boyacı 2018 yılında Brezilya’da gerçekleşen Dünya Paralimpik Yüzme Olipiyatı, açık yüzme alanında 1. olarak Türk bayrağını gururlandırdı. Dünya çapında büyük ilgi gören ve rekabetin de yoğun olduğu yüzme dalında 1. olan Sümeyye Boyacı, Türkiye’ye önemli bir örnek oldu. Hem çeşitli spor alanlarının hem de engelli yaşamın yeterince önem gösterilmediği Türkiye için, 2018 dünya paralimpik olimpiyatlarında birincilik elde eden Sümeyye Boyacı’nın, daha iyi bir geleceğin başlangıcı olduğunu umuyoruz.

Not: Türkiye son yıllarda olimpiyatlarda istediği başarıyı yakalayamamış ve en son yapılan olimpiyatlar da ise, katılan sporcu bazında sadece yüzde 7,8 madalya oranı ile çok gerilerde kalmıştır.