Son Dakika: Akdeniz’de Hortum

Güncel

Mersin’in Tarsus ilçesinde önce şiddetli fırtına yaşandı sonra hortum çıktı. Hortumla ilgi Habertürk gazetesinin internet sayfasında cep telefonu görüntüleri yer aldı. İşte Mersin’deki hortumla ilgili detaylar…

Fırtına ve sonrasında hortum

30 Ocak 2019 günü etkisini akşam saatlerinde göstermeye başlayan fırtına ve sonrasında çıkan hortum paniğe neden oldu. Fırtına ve beraberindeki hortum, Mersin’in Tarsus ilçesinin Kulak köyünde gerçekleşti. Tarsus’ta önceki yıllarda da aşırı yağışlar ve su baskınları yaşanmıştı.

Seralar dağıldı

Yaşanan fırtına ve hortum nedeniyle bölgedeki seraların çoğu hasar gördü. Üreticileri büyük zarara uğratan fırtına ve hortum vatandaş arasında da paniğe neden oldu. Hortumun seralarda neden olduğu zararın toplam büyüklüğü bilinmiyor.

Toprak kayması da yaşandı

Fırtınanın ve hortumun yarattığı hasarın yanı sıra aşırı yağış nedeniyle bölgede toprak kayması da yaşandı. Tarsus – Çamlıyayla yolunda meydana gelen heyelan nedeniyle sürücüler çeşitli yollarla uyarıldı. Bazı yollarda trafik levhası ile işaretleme çalışması yapıldı.

Antalya’da da olmuştu

Yine Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya şehrinde de 24 Ocak 2019 tarihinde şiddetli hortum olayı yaşanmıştı. Öğle vakti saat 13.00 sularında Finike – Kumluca sahil kara yolunda etkili olan hortumda 11 kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. Binalar ve araçlar da zarar görürken, portakal bahçeleri de hasar aldı. Bölgede bulunan 30 adet araç kullanılamayacak hale geldi.

Çiftçi endişeli

Bölgede sık sık meydana gelen doğal felaketler nedeniyle çiftçi ürünleri konusunda endişe duyuyor. Son olarak da hortumun seraları yerle bir etmesiyle üreticiyi oldukça endişelendiren hava ve çevre koşulları, Akdeniz’de üretime ve üreticiye zarar veriyor. Enflasyon nedeniyle fiyatı yüksek olan ürünler, doğal felaketler nedeniyle de de fiyat artışı gösterebilir.

Tarım ürünlerinde fiyat artışı

Akdeniz Bölgesinde kısa aralıklarla yaşanan fırtına, hortum ve heyelan gibi felaketler vatandaşları endişelendiriyor. Üreticiyi de endişelen bu felaketler bazı tarım ürünlerinde fiyat artışına neden olabilir. Belediyelerin heyelan ve sel taşkınlarına karşılık çeşitli önlemler alması gerekirken meteoroloji uzmanlarına da özellikle vatandaşı uyarmak konusunda büyük sorumluluk düşüyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı