Marmara Denizi’nde Yine Deprem: 4.2

Güncel

Merkezi Marmara Denizi olan bir deprem meydana geldi

Merkez üssü Marmara Denizi olan deprem İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir illerinde hissedildi. Kandilli rasathanesi ve deprem araştırma enstitüsü ile (AFAD) Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamalara göre depremin büyüklüğü 4.2. Meydana gelen depremde can ve mal kaybı olmadı.

Sosyal medyada paylaşıldı

Bursa ilinin Karacabey ilçesi açıklarında Marmara denizinde meydana gelen ve büyüklüğünün Kandilli Rasathanesi tarafından 4.0, AFAD’ın ise 4.2 olarak açıkladığı deprem halk arasında kısa süreli panik yaşanmasına neden oldu. Öncelikle Bursa, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul illerinde yaşayan ve depremi hisseden yurttaşlar meydana gelen deprem hakkında sosyal medyada yoğun paylaşım yaptı. İlk paylaşım Hürriyet Gazetesi ‘nden geldi.

Marmara Denizinde deprem neden korkuttu

Tarihte Kuzey Anadolu fay hattının batısında 250 yıllık aralarla kırılmaların oluştuğu ve 6 üzeri sarsıntıların meydana geldiği uzmanlar tarafından sık sık gündeme getirilen bir konu. Son 250 yıllık zamanın son dönemlerinin yaklaştığı da yine deprem araştırma uzmanları ve jeoloji mühendisleri tarafından kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu bilgiler çerçevesinde özellikle İstanbul’da ve çevre illerden de hissedilecek yıkıcı bir deprem olasılığı bulunuyor.

Depreme hazırlıklı olmak için yapılması gerekenler

Birçok uzmanın görüşü olası büyük İstanbul depreminin yaklaşmakta olduğu yönünde. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde ve Marmara Denizi içinde beklenen olası büyük İstanbul depreminin şiddetinin yüksek olacağı uyarılarında bulunan uzmanlar binalar, viyadükler ve köprüler için yıkıcı olacağı görüşünde birleşiyorlar. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depreminden sonra olası büyük sarsıntılı depremler için yeterli önlem alınmamış olması küçük sarsıntılarda bile vatandaşların korkarak panik yaşamlarına neden oluyor.

İstanbul’un nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak kentsel dönüşümün hızlandırılıp planlı bir deprem eylem planı oluşturmak gerekiyor. İstanbul’da 7.2 şiddetinde bir deprem olma olasılığının çok yüksek olduğunu belirten uzmanlara göre 25 -30 yıl gibi bir süre içinde bu doğa olayı gerçekleşebilir. Ayrıca İstanbul’da olması beklenen bu büyük depremin % 40 Anadolu yakasını, % 60 ise Avrupa yakasını etkileyeceği uyarısında bulunan uzmanlar süratle gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyorlar.