Yerel Haber Siteleri

Haber Sitesi Nedir

21. yüzyıldaki medya ve habercilik anlayışı ile ortaya çıkan, daha doğrusu günümüzdeki popüler halini alan haber siteleri temelinde elektronik bir gazetedir. Bu sitelere günün her saati gazeteciler tarafından haber yüklenir ve internet kullanıcıları ücretsiz olarak haber sitelerinden güncel haberleri okuyabilirler. İsterlerse güncel olmayan, o haber sitesinin arşivinde yer alan haberleri de okuyabilirler.

Bir haber sitesinin gerçek anlamıyla, adına uygun bir şekilde haber sitesi olabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı esaslar vardır. Bu esaslar öncelikle kaynak belirtme, yalan haber yapmama ve gizliliğe saygı duymadır. Günümüzde her büyük gazetenin ayrıca bir haber sitesi vardır ve bu sitelerin çoğunun günlük ziyaretçi sayısı o gazetenin tirajını geçmiş durumdadır.

Yerel Haber Sitesi Nedir?

Yerel haber sitesi sadece belirlenen bölgeyle ilgili haber yapan bir sitedir. Günlük hayatta karşımıza çıkan gazetelerin çoğu ulusal gazetelerdir ve bu gazetelerde tüm Türkiye ve hatta tüm dünya gündemiyle ilgili haberler yer almaktadır. Bu gazetelerin haber sitelerinde de herhangi bir haber sınırı bulunmazken yerel haber siteleri sadece kendi bölgesiyle ilgili haber yapmakla sınırlıdır. Örneğin, yerel bir haber sitesi bir üniversitenin haber sitesi olabileceği gibi belli bir şehirle ilgili haber yapan site de olabilir ve hatta belli bir ilçeyle ilgili haber yapan bir site de olabilir.

Yerel Haber Siteleri Ne İşe Yarar?

Yerel haber siteleri, sitede söz konusu olan bölgenin sakinlerine daha ayrıntılı bir habercilik hizmeti sunar. Bu sayede okuyucular kendi bölgeleriyle ilgili daha çok bilgi sahibi olabilir, ayrıca bölge sakinleri arasındaki iletişim oranı ve kolaylığı artar.

Türkiye’de Yerel Haber Sitelerinin Önemi

Bölgesel duyarlılık oluşturma açısından Türkiye’deki yerel haber sitelerinin varlığı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yerel medyaya verilen önem artıkça bölgedeki duyarlılık ve iletişim oranı da artacaktır. Bu sayede bölgedeki huzur, farkındalık ve güvenlik seviyesi gibi birçok önemli unsur daha iyi hale gelecektir.

Doğru Gazetecilik Anlayışı

Evrensel, ulusal veya yerel fark etmeksizin, tüm medya ve basın kuruluşlarının doğru gazetecilik anlayışı çerçevesinde habercilik yapması gereklidir.