“İskenderun’da Suriyeli Sorununu Çözeceğiz”

Güncel

Demokrat Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Mete Aslan, 31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken seçim kampanyası çalışmalarını sürdürüyor. Yaptığı açıklamalarda “İskenderun halkı Suriyeliler konusunda beni kurtarıcı olarak görüyor.” diyen Aslan, İskenderun Belediye Başkanı seçilirse yapacağı çalışmalara dair halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

“Suriyelilerin ruhsatsız dükkan açmasına izin vermeyeceğim”

Demokrat Partinin İskenderun Belediye Başkan Adayı Mete Aslan, seçmenleri tarafından Suriyeliler konusunda kurtarıcı olarak görüldüğü için hissettiği ve yerine getirmeyi planladığı sorumluluklarını vatandaş ile paylaştı. Kendisinin sınır dışı etme yetkisi olmadığını ancak onlara nerede yaşadıklarını hatırlatacağını söyleyen Aslan, “Ya bizimle kavga etmeden yaşayacaklar; örf ve geleneklerimize ayak uyduracaklar, ya da yasal sonuçlar görecekler.” diyerek onlara seçenekler sunacağını belirtti. Özellikle ruhsatsız dükkanlarla ilgili planlarına değinen Demokrat Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Mete Aslan, Suriyelilerin açtığı ruhsatsız dükkanları kapatacağı yönünde de planları olduğunu söyledi.

“İskenderun’da yaşayan her vatandaş İskederunludur”

Konuşmalarını miting alanlarında değil de halkı gezerken yapmayı tercih eden Demokrat Parti İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, “İskenderun’da yaşayan herkes İskenderunlu olabilir.” ifadelerini kullandı. Hükumetin dış politikadaki hatalarını halkın çektiğini belirten Aslan, İskenderun vatandaşlarının kente sahip çıkmaktan başka çaresi olmadığını söyledi. Aslan, Suriye’den gelenlerin İskenderun bölgesinde yerli halktan daha rahat yaşadığına da değinerek bu konuyla ilgi çalışmalar yapacağını belirtti.

12 bin Suriyeli vatandaş oldu

12 bin Suriyeliye vatandaşlık verilen İskenderun’da Belediye Başkan Adayı olan Mete Aslan, bu konuyla ilgili tepkisini de dile getirdi. Sığınmacılara neden vatandaşlık verildiğini sorgulayan Aslan alınması gereken önlemlerden bahsetti. Aslan, “Sığınmacılara neden vatandaşlık veriliyor? Neden dükkan ve ev sahibi olabiliyorlar? Onlar mülteci kampında kontrol edilebilirdi. Yakında belediye başkanı ve millet vekili de olacaklar.” ifadelerini kullandı.

“Bizim de öz eleştiri yapmamız lazım”Suriyeliler konusunda vatandaşın da öz eleştiri yapması gerektiğini savunan Demokrat Parti Belediye Başkanı Mete Aslan, “Dükkan açtılar, biz de gittik onlardan alışveriş yaptık. Ucuz işçi diye onlara iş verdik. Bu duruma biraz da biz izin verdik.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi