2019 Yılında Türkiye Ekonomisi ve Dolar

Ekonomi

Dünyadaki ve Türkiye’deki hareketli gündem sebebiyle ani iniş çıkışlar yaşayarak Türkiye ekonomisinin gündemine oturan dolar ve diğer döviz kurları, son zamanlarda durağan bir hal almış olsa da hala ekonomide dalgalanma yaratmaya ve vatandaşın merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, uzmanlar doların 2019 yılındaki seyriyle ilgili hangi öngörülerde bulunuyor? Ve Akdeniz ekonomisinin dolar üstündeki etkisi bu sene ne olacak?

İMF(Uluslararası Para Fonu)’den Türkiye İçin Dolar Tahmini

Açılımı International Money Fund olan IMF, Türkçe dilinde Uluslararası Para Fonu anlamına gelmektedir ve genel merkezi ABD’nin başkentinde bulunan bu fonun, tüm dünyadan binlerce ekonomist çalışanı vardır. Fonun görevi ise uluslararası anlamda para ile ilgili her şey için denetim, organizasyon ve tahmin yapmaktır.

IMF’nin 2018 yılı sonunda yaptığı tahminlere göre 2019 yılı sonuna doğru Türkiye’de dolar kuru 6.7’yi bulacak. IMF’nin 2020 yılı sonu için yaptığı Türkiye’deki dolar kuru tahmini ise 6.5 oldu.

Merkez Bankası Ne Diyor

2018 yılında dolar hızla artışa geçtikçe piyasaya döviz sürmek gibi manevralar yaparak, Türkiye ekonomisini kontrol altına almaya çalışan Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, 2019 yılında Türkiye’deki dolar kuru beklentisi 6.18 oldu. Daha önceki anketlerde dolar beklentisini 6.25 ve 6.30 olarak belirleyen Merkez Bankası’nın en son gerçekleştirdiği ankette dolar kuru beklentisinin 6.18 olması ekonomik rahatlama sağladı.

Akdeniz Bölge Ekonomisinin Dolara Katkısı

Açıklanan 2018 ihracat raporlarına göre Akdeniz Bölgesi’nin ve özellikle de İskenderun’un ülke ekonomisine ve döviz kurlarındaki düşüşe büyük bir faydası oldu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamasına göre 2018 yılı ihracat rakamları artışa geçti ve bu sayının 2019’da daha da artması bekleniyor. Bu artış tahminine göre doların da gittikçe düşüşe geçeceği tahmin edilmektedir.

Durgun Siyasi Gündem Şart

Türkiye ekonomisinin 2019 yılında rayına oturması için gereken ortam büyük ölçüde siyasiler tarafından sağlanıyor. Eğer Türkiye’nin 2019 yılındaki siyasi gündemi, 2018 yılı gibi çalkantılı olmazsa, uzmanlar döviz kurlarının istikrarlı olacağını söylüyor. Bunun haricinde 2019 yılı yerel seçimlerinin döviz kurlarına büyük bir etkisi olacağı düşünülmemektedir.