2019 Yılına Damgasını Vuran Online Video Oyunu: PUBG

Mart 2019 | Eğlence

2019 yılına bomba gibi bir giriş yapan ve anketlerden en üst sırada yer alan PUBG, internet kullanıcılarının çevrimiçi olarak birbirleriyle oynadığı bu oyun tüm Battle Royale oyunlarını geride bıraktı. İşte PUBG oyunu ile ilgili her şey…

PUBG Nedir?

Açılımı Player Unknown’s Battlegrounds olan çoklu oyunculu video oyununun adı Türkçede Bilinmeyen Oyuncunun Savaş Alanı anlamına gelmektedir. Bu oyun çeşitli platformlardan çevrimiçi olarak oynanır. Yani, oyun dünyanın her yerindeki oyuncularla oynanabilir ve internet bağlantısı gerektirmektedir. 2017 yılında Bluehole şirketi tarafından piyasaya sürülen ve kısa sürede oldukça popüler hale gelen PUBG, Battle Royale kategorisinde bir oyundur.

Battle Royale Nedir?

Battle Royale bir video oyunu türüdür. Battle Royale oyunlarında asıl amaç hayatta kalmaktır ve kullanıcılar genelde sıfırdan başlayarak oyun ilerledikçe ekipman elde eder. Birçok oyuncuyla birlikte çevrimiçi olarak da oynanabilen Battle Royale oyunlarında tüm rakiplerini eleyerek en son hayatta kalan oyuncu veya takım kazanır.

PUBG Nasıl Oynanır?

PUBG oyununa giriş yapan oyuncu öncelikle kendine bir avatar yaratır. Bu avatarda cinsiyet, surat tipi ve saç şekli seçme özellikleri mevcuttur. Daha sonra oyuncular yarattıkları avatarda bir adada oyuna başlarlar. Bu adada 100 adet oyuncu bulunmaktadır ve bu oyuncuların hepsi diğer çevrimiçi oyunculardır. Ada üzerinden belli bir çizgi doğrultusunda 100 oyuncunun hepsinin içinde bulunduğu uçak uçmaya başlar. Oyuncular istedikleri yerde uçaktan paraşütle atlayabilirler. Terk edilmiş yerleşim yerlerinden ve evlerden kask, çelik yelek ve zırh gibi çeşitli ekipmanlar toplayabilen oyuncular birbirlerini eleyerek hayatta kalmaya ve oyunu kazanmaya çalışır.

PUBG Mobile

İlk olarak PC ve Mac platformlarında çıkan PUBG oyunu sadece para ile satın alınarak bilgisayar ile oynanabiliyordu. Ancak 2018 yılının sonlarına doğru Tencent Games ile ortak olarak çalışan Bluehole şirketi PUBG oyunun mobil sürümünü ücretsiz olarak piyasaya sürerek büyük bir çıkış yaptı. Daha sonra Tencent Games ücretsiz PUBG Mobile oyununun bir emulatörünü yapıp piyasaya sürerek bilgisayar kullanıcıları için de ücretsiz PUBG oynama imkanı yarattı. Bu da oyunun daha çok kişiye ulaşmasını sağladı.