Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Cem Uzan Kararı

Güncel

İş adamı ve bir zamanlar Türkiye’nin siyası gündemine oturmuş Genç Parti’nin kurucusu Cem Uzan, Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak Türkiye’ye karşı açtığı davayı kazandı.

Davayı çocuklar için açtı

2009 yılından beri Fransa’da yaşayan Cem Uzan, çocuklarının dondurulmuş mal varlıklarıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak Türkiye’ye dava açmıştı. 5 Mart 2019 tarihinde dava sonuçlandı ve Cem Uzan’ın davayı kazandığı öğrenildi. Strasburg’da gerçekleşen mahkemede, Türkiye’nin Cem Uzan’ın iki çocuğunun da özel mülk hakkını gasp ettiği gerekçesiyle haklılığına karar verildi.

“Büyük bir zafer”

Mahkeme sonrası konuşan Uzan’ın avukatı Mathias Pujos “Bu büyük bir zafer çünkü AİHM Uzan’ı ve Türkiye’yi bir araya getirip müzakere yapmayı planlıyor.” ifadelerini kullandı.

“Döneceğim Türkiyem”

Cumhuriyet Gazetesi‘nde yer alan habere göre mahkeme sonrası Cem Uzan, Twitter hesabından “Döneceğim Türkiyem” yazılı bir tweet paylaştı.

219 tane şirketinin yönetimi el konulmuştu

2009 yılında Fransa’ya giderek iltica başvurusunda bulunan ve kısa sürede iltica başvurusu onaylandığından beri Fransa’da yaşayan Cem Uzan’ın 219 tane şirketinin yönetimine Türk hükümeti tarafından el konulmuştu. Zamanında Türkiye’nin en büyük iş adamlarından biri olan Cem Uzan Star TV, Star gazetesi, Telsim, İstanbulspor, Rumeli Sigorta, Metaş Metalurji, Çukurova Elektrik Anonim Şirketi gibi şirketleri ve oluşumları kurmuştu.

Cem Uzan Kimdir?

Cem Uzan, Türkiyeli iş adamı ve eski siyasetçidir. 2002 yılında Genç Parti’yi kurmuştur ve 2009 yılına kadar partinin genel başkanlığını yapmıştır.

Cem Uzan 20 Aralık 1960 tarihinde dünyaya geldi. Babası da kendisi gibi iş adamıdır. Lise eğitimini İstanbul Alman Lisesi’nde tamamlayan Uzan, üniversite eğitimini ABD’nin Pepperdine Üniversitesi’nde İşletme (Business Management) okuyarak tamamladı.

Türkiye’de babasıyla birlikte çeşitli alanlarda yatırımcılık ve girişimcilik yaptı. Özellikle medya alanına yoğunlaşan Uzan, çeşitli medya ve iletişim organının kurucusu oldu. Kısa sürede birçok alanda en büyük iş adamlarından biri olan ve Türkiye’ye milyar dolarlık yatırımlar yapan Cem Uzan 2002 yılında siyasete atıldı ve Genç Parti’yi kurdu. Parti 66 günde 2.5 milyon oy toplayarak Türkiye gündemine oturdu.

Uzan’ın 2003 yılında Ergenekon soruşturması nedeniyle mal varlıklarına el konuldu.