8 Mart 2019: Türkiye’de Kadınlar Günü

Güncel

2019 yılının Kadınlar Günü sona ererken Türkiye’de ve dünyada kadınlar gününün nasıl geçtiğini, dünyada ve ülkemizde kadının yerini inceledik. İşte, 2019 yılının Kadınlar Günü için dünyada ve Türkiye’de neler yapıldı?

2019 Yılında Kadınlar Günü Nasıl Geçti?

En büyük jest Nusret‘ten

7 Mart 2019 gecesi ertesi gün dünyanın çeşitli şehirlerinde yer alan tüm Nusret restoranlarında saat 12.00 ile 17.00 arası kadınlara ücretsiz olarak özel menü vereceğini duyuran Nusret, sözünü tuttu ve o saatler arasında gelen kadınlara tüm restoranlarında ücretsiz menü verdi. Menüde salata, lokum et, patates kızartması, köpüklü şarap ve Gaziantep’ten gelen baklava yer alıyordu. Daha sonra yoğun ilgiden dolayı Nusret özel kampanyasını iki saat uzatarak 19.00’a kadar tüm kadınlara bedava menü yeme imkanı sağladı. Kaliteli bir hizmetle ve güler yüzle karşılanan kadınlar, Nusret’in bu jesti karşısında mutlu olurken renkli görüntüler ortaya çıktı.

Kadınlar Günü yürüyüşüne biber gazı

8 Mart günü İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin ünlü İstiklal Caddesi’nden düzenlenen Kadınlar Günü yürüyüşü güzel karelerle başladı. Kadınlar ve erkekler uyum içinde birlikte yürürken pankartlar açtılar, sloganlar attılar ve şarkılar söylediler. Kadın haklarının yoğun bir ilgiyle sokakta desteklendiği bu yürüyüş maalesef güzel sonlanamadı. Polis, yürüyüşe biber gazıyla müdahale etti. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yürüyüşte panik dolu anlar yaşadı.

Dünya çapında ünlülerden destek

Günümüzün en popüler sosyolojik tartışma konularından biri olan toplumda kadın hakları eşitliği, dünya çapındaki ünlüler tarafından duyarlılık mesajlarıyla desteklendi. 2019 Kadınlar Günü’nde kadın haklarına destek veren ünlü isimler arasında ABD’li ünlü aktör Mark Ruffalo, İngiltere prensesi Meghan Markle ve İskoç müzisyen Annie Lennox yer aldı.

Türkiye’de Kadının Yeri

Ülkemiz ne yazık ki 2018 yılında da Türk kadınlarına layık olamadı. Kadın hakları ve kadın eşitliği sorununu 2018 yılında da çözemeyen Türkiye, Dünya Bankası’nın kadınların en eşit hakların verildiği ülkeler listesinde son sıralarda yer aldı. 2018 yılında da birçok Türk kadını tecavüz ve/veya cinayet kurbanı oldu.Kadınlar Günü yürüyüşündeki binlerce kadına da biber gazı sıkılması Türkiye için iyi bir tablo çizmedi.