2019 Yerel Seçimlerine Doğru: Güncel Anket Sonuçları

Güncel

31 Mart 2019 yerel seçimleri/i yaklaşırken her geçen gün çeşitli firmalar tarafından seçim anketleri yapılıyor. Gezici Araştırmanın yaptığı en son anketlerde ise özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere dair çarpıcı sonuçlar elde edildi. Bu anket sonuçları Gezici Araştırmanın Evrensel Gazetesi‘nde paylaştığı son anket sonuçlarına göre farklılık gösterdi. İşte yerel seçim anket sonuçları…

İstanbul’da Başa Baş Mücadele

Daha önceki anket sonuçlarında yaklaşık olarak yüzde 54 ile önde olan Binali Yıldırım en son yapılan anket sonuçlarında yüzde 51 oy alarak 3 puan geriledi. Yakın sayılar nedeniyle İstanbul’da seçim gününde durumun ne olacağı bilinemiyor.

Ankara’da 4.9 Puan Fark

Gezici Araştırmanın Ankara’da yaptığı anket sonuçlarına göre ise Ak Parti ve MHP adayı Mehmet Özhaseki, CHP ve İyi Parti’nin Ankara adayı Mansur Yavaş’tan 4.9 puan önde görünüyor. Diğer partilere verilen oy oranı ise yüzde 1.7 iken, kararsızlar yüzde 11.2’lik bir orana sahip gözükmektedir. Uzmanlar seçim gününde Ankara’da sürpriz yaşanabileceğini düşünüyor.

Aydın ve Hatay Cumhur İttifakının Eline Geçecek Mi?

Gezici Araştırma anketlerinde Aydın ve Hatay’ın Cumhur İttifakının eline geçtiği görülüyor. Aydın da yaklaşık 6 puanlık fark varken Hatay da ise yaklaşık 11 puanlık fark ile Cumhur İttifakı, Millet İttifakını geçiyor. İki şehirde de yüzde 10 oranında kararsız seçmen gözüküyor. Gezici Anketin sonuçlarında Cumhur İttifakı önde olsa da daha önceki seçimlerde asıl sonuçların daha farklı olduğu birkaç kez görülmüştü. Bu sebeple uzmanlar Aydın ve Hatay için sürpriz bekliyor.

Antalya’da Az Puan Farkı

Anket sonuçlarına göre Antalya’nın Cumhur İttifakı adayı Menderes Tevfik Türel yüzde üçlük puan farkıyla Antalya’nın Millet İttifakı adayı Muhittin Böcek’i geçiyor. Antalya’da da sürpriz beklentisi oluşmuş durumda.

Manisa’da Sürpriz Beklenmiyor

Manisa’nın Cumhur İttifakı Adayı Cengiz Ergün anket sonuçlarında yüzde 53 oranında oy alırken kararsız oy dağılımıyla oy oranını yüzde 64’e çıkarıyor. Manisa’nın Millet İttifakı adayı Orkun Şıktaşlı ise anket sonuçlarında kararsızlar hariç yüzde 27 oranında ve kararsızlara birlikte yüzde 33 oranında oy alabileceği ön görülmektedir.